کاربردهای الياف FRP در مقاوم سازی

کامپوزیت FRP  به عنوان مواد و  مصالحی جهت تقویت و مقاوم سازی المانهای بتن مسلح همچون تیرها ، ستون ها ، دالها ، دیوارها و غیره به صورت های گوناگون در سرتاسر دنیا به کار گرفته میشوند.

همچنین در مواردی که راه های مرسوم و معمول مقاوم سازی با مشکل مواجه می شود ، استفاده از این مواد مقاوم سازی مطرح می گردد.

به عنوان مثال یکی از تکنیک های شناخته شده برای مقاوم سازی المانها و اعضای بتن مسلح استفاده از صفحات فولادی است که با رزین اپوکسی به سطح خارجی تیرها و دالها در مناطق تحت کشش چسبانیده میشود. این روش ساده و موثر ، که از نظر هزینه و نحوه ی اجرا هم مناسب است ، معایبی هم دارد:

• خوردگی و زنگ زدگی فولاد 

• آسیب دیدگی بتن در هنگام اتصال فولاد به آن

• مشکل بودن کار با ورق های فولادی سنگین در محلهای تنگ که باید مقاوم سازی در آنها صورت گیرد

• لزوم استفاده از داربست و همچنین محدودیت دسترسی به طولهای زیاد ورق های فولادی که باعث به وجود آمدن درز اجرایی در طول ورق تقویت می شود.

با توجه به مطالب ذکر شده جایگزین کردن کردن لایه های مقاوم سازی FRP به جای ورق های فولادی می تواند راه حل مناسبی برای معایب فوق الذکر باشد.

از دیگر تکنیک های معمول مقاوم سازی سازه های بتن مسلح استفاده از ژاکت یا غلاف بتنی ( به صورت بتن درجا یا بتن پاشی ) دور تا دور اعضای موجود بتنی می باشد. این روش نیز موثر است و از جنبه افزایش سختی و شکل پذیری قابل قبول اما به دلیل فشردگی و سختی اجرا ، اغلب افزایش مقاومت و سختی مورد انتظار به دست نمی آید.

پوشش و غلاف پیرامونی اعضای بتنی می تواند فولادی هم باشد اما در این مورد ، مقوله خوردگی و زنگ زدگی فولاد اهمیت فوق العاده ای می یابد.به عنوان یک راه حل می توان این غلاف ها را با پوشش های FRP دور تا دور اعضای مسلح جایگزین نمود و به این ترتیب افزایش قابل ملاحظه ای در مقاوم سازی اعضا ( محوری ، برشی ، خمشی ، پیچشی ) به وجود خواهد آمد بدون آنکه تاثیر خاصی بر روی سختی عضو بگذارند.

 

 

تماس با ما

شرکت عمران صنعت آوا
دفتر مرکزی: تهران، ميدان دکتر فاطمی (جهاد)، ابتدای خیابان شهید گمنام، جنب تالار وزارت کشور، ساختمان یاس، پلاک 26، طبقه سوم، واحد 18
تلفن: 88978345 و 88978346
فاکس: 88992245-021
info @ omransanatava . com
www.osa-frp.com
نماينده فروش: شرکت مقاوم تدبیر قشم
منطقه آزاد قشم، درگهان، مجتمع تجاری دریا، طبقه اول، واحد C41-2174
تلفن و فاکس: 5226880-0763
www.mtqeshm.ir

کانال تلگرام ما: omransanatava@