بهسازی لرزه ای ساختمان های بنایی غیرمسلح موجود

 

مقاوم سازی و بهسازی سازه های ینایی غیر مسلح با استفاده از کامپوزیت های پایه پلیمری با الیاف کربن و الیاف شیشه قابل اجرا می باشد . با پیچیدن الیاف به دور سازه های بنایی غیر مسلح از تخریب و آوارش خارج از محور این سازه ها جلوگیری می شود . 

این تکنیک مقاوم سازی و بهسازی ، می تواند به عنوان راه حل موقت یا دائم مطرح باشد . در هر حال خصوصیت مثبتی از خود نشان می دهد از جمله اینکه باعث افزایش داکتیلیتی سازه های بنایی غیر مسلح می شود .

برای بررسی استحکام برشی دیواره های آجری که به وسیله الیاف تک جهته کربن یا شیشه ای مقاوم سازی شده اند ، آزمایشاتی انجام گرفته است . این آزمایشات نشان می دهد که فصل مشترک بین ملات و دیوار کمترین استحکام را از خود نشان می دهند . این ملات بین کامپوزیت و دیواره ی آجری قرار گرفته است و برای چسباندن یکنواخت کامپوزیت به دیواره استفاده می شود .

وقتی که یک ملات با پایه سیمانی استفاده شود ، تخریب به خاطر جدایش این ملات از روی دیواره شروع می شود . در این حالت افزایش استحکام و سفتی در اثر استفاده از الیاف کربن و شیشه تقریبا یکسان است . اگر به جای این ملات سیمانی از رزین های اپوکسی استفاده شود ، نتایج بهتری حاصل می شود .

اگر دیواره هایی که با دو لایه سنگ ساخته شده اند بوسیله کامپوزیت های پایه پلیمری تحت تنش قرار گیرند ، در این حالت تخریب در اثر جدایش بین لایه های سنگی اتفاق می افتد اما اگر این لایه ها از آجر ساخته شده باشد ، تخریب در اثر شکستن آجر ها بوجود می آید .

در هردو حالت ، استحکام برشی نسبت به حالتی که دیواره ها مقاوم سازی نشده باشند ، خیلی زیاد است .

 

 

 

تماس با ما

شرکت عمران صنعت آوا
دفتر مرکزی: تهران، ميدان دکتر فاطمی (جهاد)، ابتدای خیابان شهید گمنام، جنب تالار وزارت کشور، ساختمان یاس، پلاک 26، طبقه سوم، واحد 18
تلفن: 88978345 و 88978346
فاکس: 88992245-021
info @ omransanatava . com
www.osa-frp.com
نماينده فروش: شرکت مقاوم تدبیر قشم
منطقه آزاد قشم، درگهان، مجتمع تجاری دریا، طبقه اول، واحد C41-2174
تلفن و فاکس: 5226880-0763
www.mtqeshm.ir

کانال تلگرام ما: omransanatava@