دستورالعمل JBDPA

  

دستورالعملهاي محققين ژاپني و آمريكايي براي مقاوم‌سازي سازه‌هاي بتني با استفاده از FRP

 

افزايش استفاده از مصالح FRP براي مقاصد مقاوم‌سازي و ارتقاء سطح كيفي ساختمانها سبب شده تا مهندسين و محققين زيادي در اين ارتباط به كار و تحقيق بپردازند و براي طراحي مناسب و نصب و اجراي سيستم‌هاي FRP برون پيوند (externally bonded) ضوابط و راهكارهايي ارائه نمايند. علاوه بر اين تلاشها و فعاليتهاي مستقل و جداگانه‌اي توسط ارگانهاي مختلف در اين موارد و بر روي اين موضوعات صورت گرفته كه از آن جمله مي‌توان به انجمن ژاپني JBDPA و نيز موسسه آمريكايي ACI اشاره نمود. انجمن JBDPA دستورالعمل پيشنهادي خود را در سال 1999 منتشر كرد.

راهكارهاي JBDPA عمدتاً بروي مقاوم‌سازي لرزه‌اي المانهاي سازه‌اي متمركز شده است و به موضوع مقاوم‌سازي برشي المانهاي ضعيف مي‌پردازد. اين مقاله به شرح و بررسي برخي از موارد توصيه شده در دستورالعملهاي دو موسسه فوق‌الذكر علي‌الخصوص در زمينه مقاوم‌سازي برشي ستون هاي بتني مي‌پردازد مقاوم‌سازي برشي ستون ها، يكي مهمترين اهداف ژاپني‌ها در زمينه مقاوم‌سازي سازه موجود در برابر زلزله مي‌باشد كه به طور محسوسي پس از زلزله سال 1995كوبه پر اهميت‌تر شد.

 

تماس با ما

شرکت عمران صنعت آوا
دفتر مرکزی: تهران، ميدان دکتر فاطمی (جهاد)، ابتدای خیابان شهید گمنام، جنب تالار وزارت کشور، ساختمان یاس، پلاک 26، طبقه سوم، واحد 18
تلفن: 88978345 و 88978346
فاکس: 88992245-021
info @ omransanatava . com
www.osa-frp.com
نماينده فروش: شرکت مقاوم تدبیر قشم
منطقه آزاد قشم، درگهان، مجتمع تجاری دریا، طبقه اول، واحد C41-2174
تلفن و فاکس: 5226880-0763
www.mtqeshm.ir

کانال تلگرام ما: omransanatava@